Od bolesti hlavy až po ústřel krční páteře

Už zase mě bolí hlava. Vypiju litr vody, projdu se, kroutím krkem sem a tam, otáčím hlavou jako ruským kolem na Matějské pouti. Nic nezabírá. Asi jsem spala zase nějak nakřivo. No nic, práce nepočká. Zapiju růžovou pilulku a zaostřím zrak zpátky na blikající obrazovku.Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele. Krční páteř. A to je jen začátek. Brnění rukou, bolest šíje, ztuhnutí šíjového svalstva, závratě, motání hlavy, migréna... Nejen nevhodná poloha spánku či prudké otočení hlavy, ale hlavně špatné držení těla během dne dovedou vaši hlavu pěkně potrápit. Problémy s krční páteří trpí nejčastěji lidé se sedavým zaměstnáním.

Anatomické minimum

Krční páteř tvoří 7 obratlů, které drží hlavu a umožňují její otáčení a naklánění. Odshora se označují jako C1 - C7. Tvarově se od všech liší první obratel zvaný nosič (atlas) a druhý obratel zvaný čepovec (axis). Spolu zajišťují pohyb hlavy a jsou jako jediní spojeny čepem. Ostatní obratle jsou spojeny obratlovými těly s meziobratlovými ploténkami.

Na pohybu hlavy se podílí velké množství svalů - dlouhý sval krku, dlouhý sval hlavy, svaly kloněné a zdvihač hlavy. Na zadní straně pak hluboké šíjové svaly, sval polotrnový, řemenový a trapézový. Každý z nich dokáže při dlouhodobém přetížení člověku pěkně zavařit.

Znáte rozsah své krční páteře?

Krční páteř je nejpohyblivější úsek páteře. Vyzkoušejte, jaké pohyby zvládne bezbolestně ta vaše:

 • předozadní pohyby (předsunutí a zasunutí)
 • pohyby do předklonu a záklonu
 • rotace podle svislé osy
 • úklony

Jak si “uhnat” strnulou krční páteř

Snad všichni máme tendenci držet hlavu přesunutou. Mimovědomě se tak přibližujeme k okolím vjemům. Představte si pohyb, který uděláte když si chcete přivonět ke kytce, bystříte na text či obrázek (ať už v knize, na letáku či v počítači), nasloucháte hovoru, ochutnáváte lahůdku a další.

Předsunutá poloha hlavy znamená ohromnou zátěž pro hluboké svaly na zadní straně krku. Musí neustále pracovat, aby naše těžká hlava nepřepadávala dozadu. Při dlouhodobě špatné poloze může docházet k omezení cirkulace krve. Ano, to jsou přesně ty chvíle, kdy si mnete krk a konečně měníte pozici.

Ať už předsunujete hlavu z jakéhokoliv důvodu, děje se to nejméně stokrát za den. Postupem času se takové držení stává vadným stereotypem a podepisuje se na vaší páteři.

 

Audit pracovních stereotypů

Zjistíme aktuální stav pracovních stereotypů zaměstnanců, které výrazné ovlivňují zdraví zad. Navrhneme konkrétní dlouhodobá opatření pro prevenci a eliminaci bolestí zad. V souladu s vašimi možnostmi.

zjistit více

(Za)Chraňte si krk

Zatímco hrudní páteř se skrývá za stěnou hrudního koše a bederní páteř je v ochraně pánve, nekrytá krční páteř je nejzranitelnějším místem mechanické osy vašeho těla.

Akutní ústřel

Nejčastější poruchou krční páteře je akutní blokáda neboli tzv. akutní ústřel. Pacient je ztuhlý, trpí bolestí, která často vystřeluje k rameni či do záhlaví, a nutí ke strnulému držení hlavy. Zablokovaná páteř vyžaduje klid. Pro zmírnění bolesti můžete použít slabší léky proti bolesti a krční límec. Navštivte lékaře, který provede potřebná vyšetření, pomůže také návštěva fyzioterapeuta, který vám uvolní zablokované části a opatrně rozhýbe krk.

V ohrožení života

První dva krční obratle jsou spojeny s životně důležitými centry v prodloužené míše, která řídí základní životní funkce - dýchání a krevní oběh. Právě proto jsou lidé s poraněnou krční páteří bezprostředně ohrožení na životě.
 

Co prozradí zrcadlo

Říkáte si, že vás krční páteř nebolí? Nespadáte do skupiny ohrožených? Tak se přesvědčte. Stačí jeden náhodný pohled do zrcadla. Narovnejte své hrby a počítejte. Jak dlouho trvá než svou hlavu zase vysunete vpřed novým vjemům?

Držení hlavy před tělem znamená odchylku od přirozeného zakřivení krční páteře. Nejvyšší krční obratle jsou v nepřirozeném záklonu a hrudní páteř reaguje vyhrbením. Přirozená esovitá křivka páteře se deformuje. 

Tělo se dysbalanci brání a hledá únikové cesty. Někdy, doslova pro udržení stability, páteř reaguje tvorbou výrůstků (osteofytů), které následně tlačí na nervy či arterie a působí další bolest.

Dejte své krční páteři dávku pohybu a vraťte ji trvale zpět do osy

  Výchozí pozice  
 
 • Posaďte se na polovinu židle.
 • Napřimte páteř.
 • Uvolněte ramena směrem dolů od uší.
 • Mezi bradou a krkem udržujte pravý úhel.
 • Před každým cvikem nejprve lehce “prodlužte” šíji vytažením hlavy směrem vzhůru.
 
Cvik I Cvik II Cvik III
 • Pomalu otáčejte hlavou doprava, zpátky na střed a pomalu doleva.
 • Zavřete oči a pozorujte plynulý, pomalý pohyb.
 • Uklánějte hlavu vlevo a vpravo (neusilujte o velké rozsahy pohybu)
 • Povolte ramena od uší směrem dolů.
 • Představte si, že místo nosu máte tužku a malujte před sebou ležaté osmičky (je to malý a jemný rozsah pohybu).
 • Snažte se držet stále zhruba pravý úhel mezi bradou a krkem.

Dopřejte pestrost a volnost pohybu nejen své krční páteři, ale celému tělu.

Pojďte si s námi zacvičit z pohodlí domova nebo se protáhněte "na zkoušku" v práci.

 

Podívejte se na ochutnávku videotréninků

Prověřte si, co Škola zad dovede. Podívejte se na tři vybrané videotréninky a poté se rozhodněte, zda proškolíte kolegy online nebo se potkáme u vás v kanceláři. 

zjistit více

Další témata bloguDárkové poukazy

Dárkové poukazy

Máte vedle sebe někoho, na kom vám velmi záleží a kdo by si zasloužil dobít baterky? Potěšte ho poukazem na jeden z našich pobytů. 

více informací >


Mohlo by Vás zajímat